Poradnik Craftingu

Rzemiosło – Podstawy.

Jak większość MMO The Elder Scrolls Online zawiera w sobie system wytwarzania oraz podnoszenia jakości przedmiotów (wcześniej wytworzonych lub znalezionych/otrzymanych z questów). Typy rzemiosła można podzielić na dwie ogólne grupy:

zużywalne (consumable: alchemia, „gotowanie”/provisioning i zaklinanie/enchanting)
wytwarzanie ekwipunku (krawiectwo/clothing, stolarstwo/woodworking, kowalstwo/blacksmithing)

Umiejętności powiązane z rzemiosłem można znaleźć w zakładce K – Crafts.

Chcę się skupić na rzemiosłach, które sprawiają najwięcej problemów, czyli: kowalstwie, krawiectwie i stolarstwie. Omówienie na przykładzie kowalstwa – wszystkie trzy crafty mają odpowiadające sobie umiejętności pasywne.

Metalworking – umiejętność odpowiada za POZIOM wykonywanych przedmiotów i materiał z jakiego owe przedmioty mogą być wykonane – na powyższym zdjęciu widać postać z bazową umiejętnością – może ona tworzyć zbroje ciężkie i bronie z metalu od poziomu 1 do 14. Aby wykonywać przedmioty na wyższe poziomy należy rozpisać punkty umiejętności (aż do poziomu umiejętności 9/9, pozwalającego na produkcję przedmiotów na poziom veteran 9-14).
 Keen Eye – umiejętność pomaga w znajdowaniu skupisk rudy (lub innych) przez podświetlanie ich z podanej w opisie odległości (wzrasta wraz z zainwestowanymi punktami umiejętności). Punkty w Keen Eye polecam rozpisywać tylko w przypadku Alchemii.

    (Miner) Hierling – pozwala odbierać list z materiałami i/lub itemami do podnoszenia jakości przedmiotów (jakość będzie omówiona nieco dalej). Im wyższy poziom umiejętności, tym lepsze przedmioty można otrzymać. Można spokojnie funkcjonować bez tej umiejętności – większą szansę na otrzymanie dobrych upgrade’ów daje rafinowanie surowych materiałów i dzienne questy crafterskie (Crafting Writs).

(Metal) Extraction – umiejętność odpowiada za to ile, jakie i z jakim prawdopodobieństwem wyciągniemy upgrade’y, materiały stylów (Style Material), materiały cech (Trait Material) bezpośrednio z surowców lub zwykłych przedmiotów. Tę pasywkę zdecydowanie polecam! Szczególnie, jeżeli macie zamiar grać głównie PvE (mnóstwo niebieskich i fioletowych przedmiotów z dropu).

 Metallurgy – ta grupa pasywów odpowiada za prędkość i ilość możliwych „badań” (research) przedmiotów. Jest praktycznie niezbędna, jeżeli chcecie szybko tworzyć przedmioty z setów. Jeżeli lubicie crafting, to polecam rozpisywać tu punkty tak szybko, jak to jest możliwe.

   Temper Expertise – pozwala na zmniejszenie ilości materiałów potrzebnych do podniesienia jakości przedmiotu. Przy umiejętności maksymalnie rozwiniętej potrzeba 2 itemów zielonych, 3 niebieskich, 4 fioletowych i 8 żółtych/złotych aby poprawić jakość przedmiotu (100% szans) bez zniszczenia go.

Stwórzmy coś!

Aby zrobić cokolwiek, musimy podejść do odpowiedniej stacji – specyficznej dla każdego rzemiosła i jej użyć. Jeżeli dopiero zapoznajecie się z craftem, polecam w zakładce Creation (druga od lewej) odznaczyć opcje „Have items” i „Have knowledge”. Pozwoli to na swobodną eksplorację materiałów potrzebnych na dany poziom oraz stylów, traitów bez konieczności posiadania danego motywu/materiału.
Warto zwrócić uwagę na osobne „pod-zakładki” dla broni i zbroi.

 Refining – pierwsza zakładka w oknie rzemiosła (przy odpowiedniej stacji), pozwala na ekstrakcję materiałów z odpowiedniego typu surowców. Rafinować da się jedynie wielokrotności 10 – czyli trzeba co najmniej dziesięciu sztuk surowego drewna, rudy lub włókna, aby przeprowadzić pojedynczy proces. Otrzymujemy w ten sposób od 7 do 10 sztuk materiału, z którego możemy już robić przedmioty.

 Creation – zakładka służąca do tworzenia przedmiotów. Suwakami ustawiamy odpowiedni typ, materiał (czyli też i poziom, którym można dodatkowo manipulować przy pomocy przycisków + i – w sekcji Material), styl oraz cechę (trait) przemiotu, który chcecie wykonać. W oknie podglądu widać przedmiot – polecam sprawdzić dwa razy. Naciskamy „Create” i voila!, nasz przedmiot gotowy.

 Deconstruction – zakładka, która umożliwia „rozbijanie” niechcianych przedmiotów, które to jest głównym (moim zdaniem, najlepszym) sposobem levelowania rzemiosła (wyjątkiem są provisioning i alchemia, które nie mają opcji dekonstrukcji). Rozbijanie przedmiotów wykonanych przez inne postacie (tak, to może być Twój alt!) powoduje szybszy przyrost umiejętności w stosunku do rozbijania przedmiotów otrzymanych z questów lub z dropu. Aczkolwiek, te drugie pojawiają się od czasu do czasu z traitem Intricate, który zwiększa ilość inspiracji (crafting xp) jaką otrzyma się z dekonstrukcji przedmiotu.
Rozbijamy więc wszystkie przedmioty z traitem Intricate!

Improvement – w tej zakładce dokonujemy podniesienia jakości przedmiotów (najpierw tworzymy itemy białe i podnosimy po kolei do zielonych, niebieskich, fioletowych i złotych; złote przedmioty nie są w tej zakładce widoczne, gdyż nie można ich już upgrade’ować). Każde z rzemiosł ma zestaw specyficznych dla niego „ulepszaczy”. W oknie po prawe stronie wybieramy interesujący nas przedmiot, klikamy add, pod oknem podglądu ustawiamy ilość materiałów do upgrade’u, którą chcemy zużyć i klikamy Improve. Zachęcam do ustawiania szansy na 100%!

Research – zakładka, w której „uczymy się traitów” danego TYPU itemu (czyli osobno dla rękawic, osobno dla spodni). Jeżeli w ekwipunku lub w banku mamy przedmiot z traitem, którego nie znamy – przy danej cesze pojawi się napis researchable, klikamy prawym – research, wybieramy przedmiot, który chcemy poświęcić celem nauczenia się traitu i akceptujemy. Potem czekamy wyznaczoną ilość czasu.

Jeszcze słowo o traitach.

Traity na broniach i armorze są różne, a do ich tworzenia używane są różne kamienie (Trait Materials), które możemy pozyskać przez dekonstrukcję przedmiotu z danym traitem lub rafinowanie surowców.

Bronie:

Trait    Kamień    Właściwości
Charged    Amethyst  –  Zwiększa ilość ładunków enchantu broni
Defending    Turquoise –   Zwiększa ogólny Armor i Spell Resistance
Infused    Jade – Zwiększa wartość enchantu (enchant jest „mocniejszy”)
Nirnhoned    Potent Nirncrux  –  Zwiększa Spell Resistance i Spell Penetration
Powered    Chrysolite  –  Zmniejsza cooldown enchantu (enchant działa częściej)
Precise    Ruby  –   Podnosi wartość Weapon i Spell Critical
Sharpened    Fire Opal  –  Zwiększa Armor i Spell Penetration
Training    Carnelian –   Zwiększa xp otrzymywane w drzewku umiejętności danej broni
Weighted    Cytrine –   Zwiększa prędkość ataku

Bronie jednoręczne mają o połowę niższe wartości traitów niż bronie dwuręczne. Znacząca jest też jakość przedmiotu – im wyższa jakość, tym wyższe wartości dodawane przez traity!

Armor:

Trait    Kamień    Właściwości
Divines    Sapphire –   Podnosi wartość Mundus Stone
Exploration    Garnet –   Zwiększa xp otrzymywane z odkrywania nowych lokacji
Impenetrable    Diamond  –  Zmniejsza wartość otrzymywanych obrażeń krytycznych
Infused    Bloodstone –  Zwiększa wartość enchantu zbroi
Nirnhoned    Fortified Nirncrux  –  Zwiększa Spell Resistance
Reinforced    Sardonyx  –  Zwiększa Armor
Sturdy    Quartz –   Zmniejsza tempo zużywania się przedmiotu
Training    Emerald  –  Zwiększa xp otrzymywane w drzewku umiejętności danego typu zbroi
Well-fitted    Almandine  –  Zmniejsza koszt sprintu

 Na sam koniec, garść dobrych rad:

Nie musisz biegać z materiałami do stacji, mogą spokojnie leżeć w banku.
Długość „uczenia się traitu” zależy od tego, ile traitów z danego typu broni/zbroi już znasz. Każdy kolejny zajmuje dwa razy więcej czasu (aż do miesiąca lub więcej, jeżeli nie masz wykupionych odpowiednich pasywów). Kolejność wybieraj rozważnie, skupiając się na tych traitach, które są dla ciebie najistotniejsze (najczęściej wybierane są – dla zbroi: Infused, Divines, Impenetrable lub Reinforced/ dla broni: Precise, Sharpened, Defending).
W niektórych stacjach rzemiosła w Tamriel można tworzyć bronie i zbroje jako części zestawu – do stworzenia przedmiotu będzie Ci potrzebna znajomość określonej ILOŚCI traitów. Dobrze myśleć o setach jako całości i utrzymywać podobną ilość traitów na wszystkich częściach zbroi (i/lub) broni, które mają być później częścią zestawu.
Nie musisz robić dziennych questów, żeby podnosić poziom rzemiosła, chociaż jest to dobry pomysł, jeżeli chcesz wbić maksymalny poziom jak najszybciej (nagrody też bywają bardzo miłe).
Trait Sturdy dla zbroi jest praktycznie bezużyteczny – zostaw go na sam koniec.
Znajdź kompana, czyli osobę, która ma podobny poziom w danym rzemiośle. Jeżeli wymienicie się zrobionymi przez was przedmiotami, oboje dostaniecie więcej inspiracji (crafting xp).
Nie bój się kupować itemów w celu uczenia się traitów – większość z niskopoziomowych przedmiotów można kupić za grosze.
Szanuj rzemieślników – jeżeli potrzebny Ci konkretny przedmiot lub set, którego nie możesz zrobić – napisz maila (osoby, które zajmują się craftem najczęściej mają odpowiednie opisy – notatki w G – Roster), wyślij materiały i OPISZ WSZYSTKO DOKŁADNIE – Ty szybciej dostaniesz przedmiot, a my nie będziemy musieli wyciągać od Ciebie informacji o tym, co jakie i dlaczego podczas walki z bossem.
Uzbrój się w add-ony! Jest kilka takich, które ułatwiają życie. Podam te, których używam sama: Item Saver – zaznacza przedmioty gwiazdką, pozwala uniknąć przypadkowego „rozwalenia”, Research Assistant – oznacza znane i nieznane traity (także Ornate i Inticate). Add-onów jest dużo, dużo więcej i zachęcam do poszukiwań tych, które odpowiadają Twoim wymaganiom!

Baw się dobrze! Powodzenia!

Ilmeni